Sa starenjem dolazi do gubitka hijaluronske kiseline i kolagena jer je naša koža proizvodi sve manje a postojeće rezerve se razgrađuju i troše. Posljedica toga je stvaranje bora te gubitak elastičnosti kože koja izgleda umorno, naborano, bez volumena i sjaja.
Pacijenti najčešće dolazi nakon stvaranja prvih izraženijih bora. Kod nekoga se bore javljaju ranije ( krajem dvadesetih godina) dok kod većine puno kasnije. To ovisi o genetici, načinu života i navikama kao što su nedovoljna količina spavanja, svakodnevni stres, pušenje., oscilacije u tjelesnoj težini (naglo mršavljenje).
Hijaluronska kiselina je polisahardina molekula (vrsta glikozaminoglikana) koja se prirodno nalazi u ljudskom tijelu. Ima veliku sposobnost privlačenja vode i važan je sastojak izvanstaničnog matriksa. Najvažnija funkcija je zadržavanje vode i kontrola vlažnosti tkiva.
Postoje 3 glavne vrste hijaluronske kiseline koje se koriste u preparatima za njegu kože:
1. Visoko molekularna hijaluronska kiselina ( dugolančana) koja ostaje na površini kože i djeluje na poboljšanje hidratacije u najudaljenijem sloju epiderme gdje nastaju bore.
2. Srednje molekularna hijaluronska kiselina koja ima jednako djelovanje
3. Nisko molekularna hijaluronska kiselina ( kratkolančana) prodire duboko u epidermalne slojeve kože gdje nastaju dublje bore te potiče vlastitu proizvodnju HA i poboljšava hidrataciju
Hijaluronski fileri su biokompatibilni i biološki razgradivi. Postoje više vrsta filera koji se razlikuju s obzirom na vrstu umreženja hijaluronske kiseline. O tome ovisi njihova aplikacija , mjesto primjene te trajanje.